№ 7
ИСТОРИЯ НА ТАЕКУОН-ДО
(TAEKWON-DO YOKSA)

Въпреки че произходът на бойните изкуства е обвит в мистерия, ние считаме за неоспорим факт, че от далечни времена е имало физически действия, включващи използване на ръцете и краката с цел самозащита.
Ако трябва да определим тези физически действия като „таекуон-до“, всяка страна може
да претендира за заслуга за изобретяването на таекуон-до. Има обаче оскъдна прилика между
Таекуон-До, както се практикува днес, и грубите форми на невъоръжена битка, развити в миналото.
Съвременното таекуон-до се различава значително от другите бойни изкуства. Всъщност никое друго бойно изкуство не е толкова напреднало по отношение на сложността и ефективността на своята техника или цялостната физическа годност.
Тъй като теориите, терминологията, техниките, системите, методите, правилата, практическият костюм и духовната основа са научно разработени, систематизирани и назовани от автора, е грешка да се мисли за всякакви физически действия, използващи ръцете и краката за самоусъвършенстване. защита като таекуон-до. Нито една друга система за бойни изкуства има право да се нарича Таекуон-До. Само тези, които практикуват техниките, базирани на теориите, принципите и философията на автора, се считат за ученици на истинското таекуон-до.
КОГА И КЪДЕ ЗАПОЧВА ТАЕКУОН-ДО

Комбинация от обстоятелства направи възможно създаването и развитието на Таекуон-До. В допълнение към предишните ми познания за Taek Kyon, имах възможността да уча Карате в Япония през нещастните четиридесет години, когато родната ми земя беше окупирана от японците. Скоро след като Корея беше освободена през 1945 г., бях поставен в привилегировано положение като член-основател на новосформираните въоръжени сили на Южна Корея.
Първото ми даде определено усещане за назидание, а второто ми даде силата да разпространявам Таекуон-До в цялата въоръжени сили, въпреки яростната съпротива.
Появата на Таекуон-До като международно бойно изкуство за сравнително кратък период от време се дължи на различни фактори. Злините на съвременното общество (морална поквара, материализъм, егоизъм и т.н.) създаваха духовен вакуум. Таекуон-До успя да компенсира преобладаващото чувство за празнота, недоверие, упадък и липса на увереност.
Реших да стана носител на черен колан по карате, докато бях в Япония.
Уменията, от които се нуждаех, бяха, според мен, достатъчна защита срещу онези, които биха искали да ми причинят вреда. Не само успях да се върна в Корея, но впоследствие инициирах национално освободителното движение, известно като Институт на студентския войник в Пхенян. Подобно на толкова много патриоти в дългия ход на човешката история, моите действия събудиха гнева на тези на власт. Бях затворен за известно време в японски армейски затвор. През януари 1946 г., 1 е назначен като втори лейтенант в прохождащата армия на Република Корея и е командирован в 4-ти пехотен полк в Kwangju, провинция Cholla Namdo като командир на рота.
Започнах да уча на карате моите войници като средство за физическа и психическа подготовка. Тогава разбрах, че трябва да развием собствено национално бойно изкуство, превъзхождащо по дух и техника японското карате. Силно вярвах, че преподаването му в цялата страна ще ми позволи да изпълня обещанието, което бях дал към трима от моите другари, които споделиха моето задържане от японците.

„Причината, поради която нашият народ страда по този начин от японците, беше казал аз, „е, че нашите предци не успяха да управляват разумно.“
„Те експлоатираха хората и в крайна сметка загубиха страната заради чуждо господство. Ако някога си върнем свободата и независимостта си, нека не ставаме управници на народа. Вместо това, нека се посветим на съветването на тези, които управляват.”
С тази амбиция започнах да разработвам систематично нови техники от март същата година. До края на 1954 г. почти завърших създаването на ново бойно изкуство за Корея и на 11 април 1955 г. то получи името „Таекуон-До“.
На духовно ниво Таекуон-До произлиза от традиционните, етични и морални принципи на Ориента и, разбира се, от моята лична философия.
Въпреки че съм висок само пет фута, се гордея, че съм живял в строго съответствие с моралните си убеждения. Опитвал съм се да се боря на страната на справедливостта без страх от какъвто и да е вид. Вярвам, че това беше възможно за мен само благодарение на страхотната сила и неукротим дух, внесени от Таекуон-До.

Физическите техники на Таекуон-До се основават на принципите на съвременната наука, по-специално нютонова физика, която ни учи как да генерираме максимална мощност. Включени са и военни тактики за атака и защита.
Искам да уточня, че въпреки че Таек Кион беше използван като референция в хода на моето изследване, основните теории и принципи на Таекуон-До са напълно различни от тези на всяко друго бойно изкуство в света.
През март 1959 г.1 ръководи военния демонстрационен отбор по таекуон-до на турне в чужбина. Посетихме Южен Виетнам и Тайван. Това беше първото подобно посещение в историята на Корея. По този повод поднових решението си да оставя личното си наследство на света под формата на Таекуон-До и формулирах следните основни идеали за практикуващите Таекуон-До:
1. Развивайки изправен ум и силно тяло, ще придобием самочувствието да заставаме на страната на справедливостта по всяко време.
2. Ще се обединим с всички хора в общо братство, без оглед на религия, раса, национални или идеологически граници.
3. Ще се посветим на изграждането на мирно човешко общество, в което да преобладават справедливостта, морала, доверието и хуманизма.
Реших също да се посветя на световното разпространение на Таекуон-До, с искрената надежда, че то ще осигури средствата, чрез които обединението на разделените половини на моето отечество ще стане възможно.
Животът и работата стават едно цяло.
Изучаването ми на таекуон-до продължи в две части, духовна дисциплина и техническо съвършенство. Тъй като човешкият дух принадлежи към областта на метафизиката, това, което имам предвид под духовна дисциплина, не е лесно да се опише. Човек не може да докосне, да види или чуе духа на човека.
Тя е по-широка и по-дълбока от всичко, което можем да възприемем. >
В това отношение аз самият съм само още един ученик, участващ в непрекъснат и безкраен учебен процес.
Стигнах до определянето на духовните измерения на Таекуон-До като сливане с идеалите на Таекуон-До и постигане и разбиране на пълното значение на всеки от моделите на Таекуон-До. Ако смятаме себе си за едно цяло с Таекуон - До, ние ще го уважаваме, както уважаваме собствените си тела и Таекуон-До никога няма да бъде използвано по безчестен начин.
Имената на моделите произлизат от най-известните хора, създадени от близо пет хиляди години корейска история. Правилното разбиране на моделите неизбежно води до осъзнаването, че Таекуон-До е бойно изкуство, което трябва да се използва само за самозащита и само в каузата на справедливостта.
Историята на Корея не съдържа нито една извадка от нейните военни сили, използвани за нахлуване на съседите или за друга цел, освен за национална отбрана.
В техническата област създадох голямо разнообразие от техники, които могат да се използват в почти всяка ситуация. Те се основават на следните принципи;
1. Всички движения трябва да бъдат проектирани така, че да произвеждат максимална мощност в съответствие с научните формули и принципа на кинетичната енергия.
2. Принципите зад техниките трябва да са толкова ясни, че дори онези, които не знаят Таекуон-До, ще могат да разграничат правилното от неправилното движение.
3. Разстоянието и ъгъла на всяко движение трябва да бъдат точно определени, за да се постигне по-ефективна атака и защита.
4. Целта и методът на всяко движение трябва да са ясни и прости, за да се улесни процеса на преподаване и учене.
5. Трябва да се разработят рационални методи на преподаване, така че ползите от таекуон-до да могат да се ползват от всички, млади и стари, мъже и жени.
6. Трябва да се измислят правилни методи за дишане, които повишават скоростта на всяко движение и намаляват умората.
7. Атаката трябва да е възможна срещу всяко жизненоважно място по тялото и трябва да е възможно да се защитава срещу всички видове атаки.
8. Всеки атакуващ инструмент трябва да бъде ясно дефиниран и стабилно базиран на структурата на човешкото тяло.
9. Всяко движение трябва да е лесно за изпълнение, което позволява на ученика да се наслаждава на Таекуон-До като спорт и развлечение.
10. Трябва да се обърне специално внимание на насърчаването на доброто здраве и предотвратяването на наранявания.
11. Всяко движение трябва да е хармонично и ритмично, така че Таекуон-До да е естетически приятно.
12. Всяко движение в модел трябва да изразява личността и духовния характер на човека, на когото е кръстен.
Придържането към тези основни принципи е това, което прави Таекуон-До бойно изкуство, естетическо изкуство, наука и спорт.

ИНФОРМАЦИЯ Е ПРЕВОД ОТ ЕНЦИКЛОПЕДИЯ ПО ТАЕКУОН-ДО