№ 15
ФИЛОСОФИЯ НА
ТАЕКУОН-ДО
(TAEKWON-DO CHUL HAK)
През последните години се наблюдава подем на насилието и загуба на морала във всички нива на обществото, особено сред младите. Има, разбира се, редица причини за това.
Много психолози днес смятат, че този проблем произтича от разочарование. Анализаторите, от друга страна, посочват, че тези заблудени хора наистина са разочарован сегмент от обществото, търсещ ценности и уместност в това, което те смятат за измамен, материалистичен и абсурден свят на войни и упадък.
За съжаление обаче, вместо конструктивно да канализират изключителната си енергия и потенциал, твърде много от тях се втурват в сляп гняв, унищожавайки, вместо да изграждат, или просто бягайки от всичко това, като се изолират с наркотици и собствените си светове на фантазия.
Понастоящем тенденцията "по-силните да грабят по-слабия" изглежда е в своя връх. Честно казано, настоящият свят много прилича на „корумпирана епоха“.
Очевидно е, че този феномен на обществото не се дължи само на борбата за оцеляване, а главно на свръхразвитата материална и научна цивилизация. Първият подвежда младите до краен материализъм или егоизъм, докато вторият обзема човешките същества със страх, въпреки че играе съществена роля в общественото благосъстояние.
Очевидно е, че този феномен на обществото не се дължи само на борбата за оцеляване, а главно на свръхразвитата материална и научна цивилизация. Първият подвежда младите до краен материализъм или егоизъм, докато вторият обзема човешките същества със страх, въпреки че играе съществена роля в общественото благосъстояние.
Тогава какво би било лекарството?
Излишно е да казвам, че това е развитието на моралната цивилизация – правилните психични състояния на човешкото същество като господар на творението, достатъчно, за да надделее или поне да бъде в крак с развитието на материалната и научната цивилизация.
Основната цел на Таекуон-До е да премахне битките, като обезкуражава потисничеството на по-силния върху по-слабия със сила, която трябва да се основава на човечност, справедливост, морал, мъдрост и вяра, като по този начин помага за изграждането на по-добър и по-мирен свят.
Всички хора, независимо от възрастта, са чувствали, че смъртта е жалко и се оплакват, че не могат да живеят толкова дълго, колкото боровете или костенурките, които сякаш живеят хиляда години. Праведните хора, от друга страна, съжаляват от факта, че справедливостта не винаги триумфира над тиранията на властта. Има обаче два начина за справяне с тези проблеми:
първият чрез умствена дисциплина, вторият чрез физическо обучение.
Моето твърдо убеждение е, че чрез Таекуон-До всеки може да събере достатъчно сила, за да стане пазител на справедливостта, да оспори социалното разединение и да култивира човешкия дух до най-високото постижимо ниво. Именно в този дух посвещавам изкуството на таекуон-до на хората по света.
Философията на Таекуон-До се основава на етичните, моралните и духовните стандарти, според които мъжете могат да живеят заедно в хармония, а нейните модели на изкуството са вдъхновени от идеалите и подвизите на велики мъже от корейската история. Известни военни и граждански лидери на Корея, които през почти пет хиляди години корейска история никога не са нахлували в съседите си, които са се борили смело и са направили големи саможертви, за да защитят родината си от нахлуващите врагове. Включвам и имената на патриоти, които доброволно се отказаха от живота си, за да си възвърнат свободата и независимостта на Корея от японската окупация.
Всеки Тул (модел) на Таекуон-До изразява мислите и действията на тези велики мъже, така че учениците на Таекуон-До трябва да отразяват истинските намерения на онези, чието име носи всеки Тул.
Следователно, при никакви обстоятелства таекуон-до не трябва да се използва за егоизъм,агресивни или насилствени цели, от отделно лице или група. Таекуон-До също няма да се използва за каквито и да било търговски или политически цели.
Изложих следната философия и насоки, които ще бъдат крайъгълният камък на Таекуон-До и с които всички сериозни изучаващи това изкуство са насърчавани да живеят.
-
Бъдете готови да отидете там, където може да ви е трудно, и правете нещата, които си струва да направите, въпреки че са трудни.
-
Бъдете нежни към слабите и корави към силните.
-
Задоволете се с това, което имате като пари и позиция, но никога в умения.
-
Винаги завършвайте започнатото, било то голямо или малко.
-
Бъдете готов учител за всеки, независимо от религия, раса или идеология.
-
Никога не се поддавайте на репресии или заплахи в преследване на благородна кауза.
-
Научете отношение и умения с действия, а не с думи.
-
Винаги бъдете себе си, въпреки че обстоятелствата ви може да се променят.
9. Бъдете вечният учител, който учи с тяло, когато сте млади, с думи, когато сте стари, и чрез морални заповеди дори след смъртта.

Ген. Чой лично обяснява философията на Taekwon-Do на сенаторите и конгресмените на Съединените щати.
ИНФОРМАЦИЯ Е ПРЕВОД ОТ ЕНЦИКЛОПЕДИЯ ПО ТАЕКУОН-ДО