top of page

№ 8

МОРАЛНА КУЛТУРА
(JUNGSHIN SOOYANG)

Широките и различните възможни интерпретации на моралната култура често са много трудни за разбиране от западния ум, защото това е аспект на ориенталската философия, който прониква в живота на ориенталските хора. С една дума, това е стремежът и процесът да станеш образцов човек като Конфуций (552-479 г. пр. н. е.).

За да стане такъв човек, първо трябва да намери себе си и да придобие морален характер, който се уважава от всички. Това може да се постигне само чрез постоянна практика на умствена дисциплина. Така, ако времето го изисква, психически дисциплинираният човек може да допринесе за изграждането на идеално общество чрез мъдри съвети към правителството и дори след смъртта си чрез своите вечни примери.

 МОРАЛНА КУЛТУРА

Конфуций е казал, че "за да се насърчи чувството за морал, човек трябва да се отнася към другите с вярност и искреност, основани на праведност, и напълно да премахне напълно порочното мислене".

ЧАСТ 1

Всеки от нас, като социално същество, желае да живее в свободно и мирно общество. В същото време наше задължение е да изградим такова общество за хората.

Цитирах различни думи на мъдрост на древни светци и философи засъздаване на идеално общество с надеждата, че учениците на таекуон-до ги използват като ръководство за култивиране на тяхната морална култура.

Идеалното общество, според LAO-TZU, е такова, в което владетелят е с толкова висок морален характер, че може да управлява естествено, не чрез намеса или страх, а като апелира към доброто естество на своя народ, който просто изпълнява задълженията си може да живее свободно в мир без страх и безпокойство.

На следващо място, морално общество е това, в което хората се възхищават и възхваляват своя владетел в знак на благодарност за неговата любов и добронамереното разположение, което носи към своя народ.

На трето място има „легалистично общество, в което владетелят, тъй като му липсва морален авторитет, прибягва до различни закони, за да управлява народа си, който от своя страна се подчинява, защото се страхува от възмездието, което нарушаването на тези закони ще донесе. При тези обстоятелства владетелят губи тясна връзка с народа си.

И накрая, най-лошият вид общество е това, в което владетелят, чрез измама и лъжа, злоупотребява със своята законна власт, за да усъвършенства личните си амбиции и налага властта си върху народа си със сила, както прецени за необходимо. В такова общество владетелят е презиран и мразен от народа си и в крайна сметка приканва не само собственото си падение, но заедно с него и падението на народа и страната.

Когато светът е срещу мен, аз с удоволствие ще се отдам на самоусъвършенстване и когато светът най-накрая ме разпознае и се нуждае от моята услуга, с гордост ще се възползвам от помощ.

В таекуон-до се набляга сериозно на моралната култура, тъй като то не само насърчава здравото тяло и остър ум, но и доброто спортно майсторство и съвършенството на моралното поведение. Тъй като древните гърци за първи път приеха концепцията си за здрав ум, здраво тяло, творчески дух, колкото по-дисциплиниран и култивиран е умът, толкова по-дисциплинирано и култивирано ще бъде използването на Таекуон-До от учениците.

Без съмнение следващите уроци може да са малко трудни за разбиране; обаче, би трябвало сериозният изучаващ таекуон-до да чете, усвоява и се опитва да схване тези много фундаментални същности на моралната култура.

А) Връщане към основната природа – Менциус дава следната аналогия, когато разсъждава, че човекът е основно добър.

Дори един безмилостен разбойник, който се натъква на невинно дете, което предстои да падне в кладенец, ще се опита да спаси детето, забравяйки за момента намерението му да ограби къщата. Тази добра природа става затъмнена или напълно изгубена от алчността за пари и власт.

Б)Бъдете добродетелни — Трудно е да се определи какво е добродетел. Това обаче са пет човешки качества, които са признати за добродетели от древни времена;

Човечност, праведност, учтивост, мъдрост и доверие.

За да бъде добродетелен, човек трябва постоянно да култивира и практикува тези добродетели.

„Добродетелта е като северната звезда. Всички звезди се въртят около него по подреден начин”.

Следователно хората, които заобикалят добродетелния човек, естествено ще действат за подобряване на обществото.

1. ЧОВЕЧЕСТВО (IN)

Способността да изпитваш скръб за нещастията на ближните и да ги обичаш еднакво, както родителите обичат еднакво децата си.

Конфуций дефинира човечеството по следните начини:
А. Да обичаш хората, особено родителите си.

Б. Да не изискваш от другите да правят това, което ти предпочиташ да не правиш.

В. Да се държи автоматично с естеството на приличието, като насърчава морала смисъл.

Г.Да има непреклонно желание да постигне това, което е правилно, независимо колко незначителен може да изглежда първоначално резултатът в сравнение с количеството положени усилия.

Д. Да цениш чуждата чест пред своята.

Е. Да поставиш чуждата свобода пред своята.

За да приложи човечеството, той каза, че човек трябва:

1) Практикувайте максимална предпазливост, скромност и дискретност в ежедневния живот.

2) Посветете се на възложената работа, била тя голяма или малка.

3) Демонстрирайте искреност с цялото си сърце към другите по всяко време. Тае Конг Манг (12 век пр.н.е.) каза;

„Небето предоставя четири сезона, докато земята има силата да произвежда всички живи същества. Тази привилегия не е запазена за нито един конкретен човек, а за всички човешки същества... Следователно човечеството се крие в идеята за споделяне на плодовете на природата с всички хора."

2.ПРАВДА(UI)

Способността да се срамуваш от несправедливи действия и да изпълняваш дълга си към другите. Менциус каза; „За обикновения човек животът и смъртта са най-важни в живота. Но за добродетелния човек да живее и да умре за праведност е много по-важно от самите живот и смърт."

Праведността е добре дефинирана в постъпката на определен армейски генерал, изобразена в книгата „Военно ръководство“, написана преди около 2400 години.

Един генерал си почива от изтощителната война с войниците си край брега на реката, когато един помощник му донесе малка гарафа с вино за освежаване.

Той взе гарафата и бавно я изпразни в течащата река пред очите на озадачените войници и ги покани да споделят виното с него, като отпият от водата на реката. Що се отнася до праведността;

Манфуций твърди, че това е основната добродетел, която трябва да се спазва от човешкото същество.

Според Soonja, „Това е основният елемент заедно с уместността (Ye) за морално възпитание“.

Конфуций каза: „Това е подкрепящата мярка, използвана за подобряване на човечеството, смятана за най-висока степен на добродетел“.

3. СОБСТВЕНОСТ(YE)

Небето не е за конкретен човек, а е за всеки.

За разлика от животните, които се карат за храна, учтивият човек би предложил на друг човек парче хляб, въпреки че и двамата гладуват, от уважение и добри обноски.

Конфуций е казал: „За правилното развитие на личността трябва да се практикува коректност и на който липсва искреност в думите му, не може да се счита за джентълмен“.

Той също така каза:
"Честността без учтивост може да бъде доста безмилостна." "Уважението без учтивост може да направи получателя доста неудобен." "Смелостта без учтивост може да бъде доста насилствена."

"Благоразумието без учтивост може да бъде доста страхливо."
Ye е термин, описващ правилния кодекс на поведение между различни социални статуси,

например: превъзходен и по-нисш, благороден и обикновен, стар и млад, богат и беден и т.н.

 4. МЪДРОСТ (Jl)

Способността да преценя правилно от грешното, не особено по въпроси, свързани с правилното и грешното на другите, а по въпроси, засягащи самия себе си.

Един мъдър човек (Yu Bee) веднъж казал на синовете си: "колкото и малко да е, не трябва да правите това, което осъзнавате, че е грешно. От друга страна, трябва да правите това, което е правилно, колкото и малко да изглежда."

 5. ДОВЕРИЕ (SHIN)

Способността да спазвате думите и обещанията си не само към приятелите си, но и към всички като цяло. Без доверие човек губи всички принципи и достойнства и се превръща в лъжец и измамник.

ЧАСТ 2

Как тогава човекът може да открие собствената си човешка природа?

1.) Човекът може да заема две позиции в живота си.

По принцип има два вида позиции; едната са петте добродетели, дадени от небето, обяснени по-рано, а другата, дадени от човека, като министър на кабинета, шеф на бюрото и т.н.

За съжаление човекът често разчита твърде много на светското положение, което в най-добрия случай е преходно, защото това, което човекът дава, също може да бъде отнето. От друга страна, това, с което небето ни дарява, е вечно. Това не означава, че отхвърляме всички светски неща, а по-скоро поддържаме и двете позиции в подходящ баланс, така че добродетелите на първата позиция да дават насоки за правилното използване на втората.

По този начин човек ще спечели уважение и ще даде добри примери, които другите да следват. Без подходящо ръководство, човек може лесно да стане жертва на изкушенията на личната власт и богатство, използвайки неетични средства, за да усъвършенства своите амбиции. В крайна сметка такъв човек ще стане тиранин или диктатор и враг на народа.

Според Конфуций, щедър и любящ човек не може да има врагове. Следователно човечността, първата добродетел, е като силна сигурна крепост.

Щедрият човек няма враг.

2) Алчността е ненаситна

Този, който се задоволява с това, което има, е най-богатият човек в света. От друга страна, ако човек има всичко и още повече, той все още може да е беден. Човек, който е заслепен от алчност, не само е отдаден на корупция, интриги и експлоатация на другите, но и най-лошото е, че той се поставя в позицията на „приятел се бори срещу приятел, баща се бори срещу син“, като накрая става не по-добър от животно.

Има известна истина в старата поговорка, че истински добър човек не може да бъде богат, а богатият човек не може да бъде наистина добър човек.

Според една древна поговорка „постоянното материално недоволство се смята за корен на всички нещастия“. Няма по-добър начин за самодоволство и човешки растеж от постоянното развитие на щедра природа.

Високата доброта е като дълбока долина.

3) Бъдете смирени

Плевелът вдига главата си с арогантност, докато зряло зърно навежда глава в смирение. Лао Дзъ учи, че възвишената добродетел е като дълбока долина, в която се стичат всички водни потоци. Добродетелният човек ще привлече уважението на другите към себе си по същия начин, докато този, който е егоистичен и егоист, ще загуби уважението на ближния си и ще стане презиран и изолиран.

Да бъдеш смирен не означава да участваш в дребни разправии, а да бъдеш като величествената река в ниската долина, която напоява земеделските ниви около себе си.

4) Самокритика

Никой не е мъдър от момента на раждането. Като човешки същества имаме много грешки и сме склонни да правим грешки. Въпреки това, след като придобием знания, ние се научаваме да коригираме тези недостатъци.

Не би било невъзможно в крайна сметка да станем съвършени човешки същества. За тази цел е важно да не бъдете идилични към ученето и да продължите да сте готови да критикувате себе си.

Твърди се, че Конфуций и неговите ученици практикували самокритика, като повтаряли следното три пъти дневно:

1) Пренебрегвал ли съм исканията на другите поради егоизъм

2) Държах ли се с искрено отношение към приятели

3) Вдъхновявах ли другите със сигурност, докато самият аз съм несигурен

4) Пропуснах ли да практикувам добродетел
5) Грешил ли съм в учението си

6) Избягвах ли да действам с праведност

7) Поправих ли се веднага след като осъзнах грешката си

5)Бъдете меки

Тъй като светлината е безформена и мека, тя може да осветява и придава топлина дори на скрити ъгли. Тъй като водата може да приеме всякаква форма или форма, тя може по-добре да служи на живите същества, които се нуждаят от нея, за да оцелеят. След като водата стане част от океана, дори най-големият кораб е като просто листо и неговата страхотна ярост, когато е възбудена, може да покори най-високата планина.

Ако някой твърди, че е силен, скоро ще срещне някой, който е по-силен. Едно дърво, като фиданка, може да издържи на силен вятър, когато е меко и гъвкаво, но може да бъде съборено или счупено, след като стане старо и чупливо. Същият принцип важи и за човешките същества.

6 )Уважение към по-възрастните

Както синът уважава родителите, по-малкият брат уважава по-големия брат, човекът винаги трябва да уважава своите по-възрастни или по старши. Това е красотата на човечеството и едно от разликите между човека и животното.

Менциус каза, че в човешкото общество има три ценни неща; позиция, възраст и морален интегритет. В правителството позицията се счита за важна, в общност, възрастта, а за лидер или съветник - моралната почтеност. Наистина, не може да има деца без родители, нито младо поколение без старо поколение. Едно общество и нация не биха могли да избегнат хаоса, без неговата култура и социален ред да се основават на уважение към знанието и мъдростта на старейшините.

7. Уважавайте правата на другите

Да критикуваш някой, който е по-добър, да жадуваш чужди притежания и да крадеш заслугите на другите са белези на безскрупулен човек. Майката природа предявява претенции за своето владение, но всички същества в нея признават нейните вечни постижения. Да помагаш на другите да се развиват и да успеят в живота е награда само по себе си и има истинска стойност само ако нищо не се очаква в замяна.

През цялата човешка история хората, които в ревност са откраднали дължимото на другите признание и са откраднали имуществото си от сребролюбие, винаги са оставяли тъмни отпечатъци на срам и безчестие.

 

8. Бъди справедлив

Да бъдеш коректен и откровен означава да живееш правилно живота си. Старите мъдреци казваха; "За обикновените хора животът е най-ценен, а смъртта - най-страшната." Въпреки това, един праведен човек би ценил справедливостта над самия живот и би бил готов да умре, вместо да се подчини на несправедливостта. Такива забележителни фигури като Baek-E-Sook-Je от Китай,

Сунг-Сам-Мун от Корея и Йошида-Шоинг от Япония избраха смъртта напук на несправедливостта, оставяйки на потомството си трайни примери.

Baek-E-Sook-Je живял в периода Чоу около 2000 пр.н.е. Когато крал Му свали двадесет и седмия крал, който беше много известен тиранин, той отказа да служи на новия крал, който узурпира трона със сила, а не чрез легитимен процес, той в крайна сметка умря от глад в самоналожено изгнание в планините Суянг.

Сунг-Сам-Мун е важен министър на крал Седжонг, изобретател на Хан-Гъл (корейската азбука) през 14-ти век. След като кралят умря и младият Дан Джонг стана крал, чичо му Се-Джо направи заговор срещу момчето крал и пое трона. Министър Сунг по-късно беше екзекутиран заради настойчивия му протест срещу незаконния акт на крал Се-Джо. Йошида-Шоинг, един от лоялистите, също беше екзекутиран в знак на протест, когато военното правителство на Доку-Кава по това време се опита да премахне монархията Мей-Джи.

9. Бъдете пестеливи

От древни времена прекомерният лукс и удоволствие са причинили падението на много царе и народи без изключение и историята е пълна с такива примери. Лидерите по-специално трябва да се научат да бъдат пестеливи и да живеят умерено. Както гласи старата поговорка „ако водата е кална нагоре по течението, значи ще бъде и надолу по течението“.

Екстравагантният лидер ще повлияе на подчинените си по същия начин и ще донесе повече трудности на поданиците си чрез увеличаване на данъците и подкупите. По време на династията Лий в Корея, скитащият инспектор на краля Лий-Монг-Йонг, докато пътува инкогнито из провинцията, е поканен на една от пищните вечери на известен губернатор. В средата на празника той рецитира известното си стихотворение:

Сладкото вино, което пиете от блестящите чаши, Изтича от сълзите на хората, които се трудят

Нежното месо, което пълни съдовете от нефрит, се откъсва от болезнената им плът

Колкото по-весело се смееш, по-тъжни ще плачат, По-силно пееш, по-жалко плачът им.

Губернаторът и неговите съдружници, разпознали истинската самоличност на поета, се уплашиха и избягали от местопроизшествието. Не забравяйте, че зад удоволствието на един човек се крият сълзи и сърдечни болки на мнозина.

10. Бъдете дискретни

Във всичко, което прави, човек не трябва да бъде импулсивен или безразсъден, а да бъде търпелив и внимателен. „Който действа, без да мисли поне три пъти, по-късно ще съжалява за постъпката си“, предупреждава една стара поговорка.

Съответно, по въпрос на важно назначение или наказание, човек не трябва да взема решение прибързано, а трябва да обмисли, за да постигне решение, което е едновременно справедливо и обективно.

11. Познай истинското щастие

Лао-дзъ посочи, че природата се основава на хармония в контрастите. Например, Вселената е съставена от две сили, Ин (жена) и Ян (мъжка). Други контрасти бяха твърди и меки, дълги и къси, нощ и ден, твърдо и празно, студено и топло, голямо и малко, красиво и грозно.

Всички неща в този свят са относителни едно към друго. Мизерията може да дойде само от това, че си бил щастлив веднъж, а скръбта от радостта. Богатите и могъщите не са непременно щастливи. За всеки богат човек има безброй бедни и за всеки тиранин нация от потиснати. Менциус дефинира трите житейски щастие по следния начин:

1. Здрави родители и хармония в семейството.
2. Да живееш с гордост и чест чрез правилно поведение.

3. Да възпитава младите да станат честни и полезни членове на обществото.

12.Нека вашите действия говорят сами за себе си.

Дори и най-способният оратор е склонен да греши, ако се отдаде на многословие. Затворената уста може да спаси риба от куката, както и да запази тайни от врага. Да говориш само това, което има смисъл, е признак за култивиран човек. Хората говорят най-вече, за да се хвалят за себе си или за да получат предимство пред другите.

Човек с добродетел се изразява повече с дела, отколкото с думи. Така той влияе на другите чрез живи примери. В старите дни се смяташе, че наистина ефективен начин за преподаване е чрез действията, а не чрез думите на учителя.

Обучавайте младите да произвеждат героични лидери.

13. Развийте спокойствие

Чистото езерце става кално, ако се развълнува и след това се връща в първоначалното си състояние, когато се остави да се утаи необезпокоявано.

Казват, че спокойствието ще може да победи жегата. Несъмнено можете да издържите и най-горещите летни жеги, ако седите спокойни и сдържани. И обратно, колкото и да се движите, за да затоплите замръзналото си тяло, може да получите временно облекчение, но то не трае твърде дълго.

Можем да постигнем спокойствие чрез медитация, като изпразним ума си от всички дребни мисли и се върнем към естественото състояние на човека.

За разлика от будизма или дзен, медитацията в таекуон-до не означава тотален отделяне от света, като мъртво тяло, а по-скоро активен момент да размишляваме върху миналите си грешки в мълчание и в личния живот на нашите мисли и чрез покаяние. , за да продължим нашето самоусъвършенстване, за да станем по-добри мъже или жени.

Този активен мисловен процес в мълчание се нарича "Jung-Joong-Dong (движение в спокойствие)

Движение в спокойствие.

14. Бъдете твърди

Човек със силни убеждения е неподозрителен и не се страхува. Когато се окаже, че не е прав, той има моралната сила да признае грешките си дори пред най- скромните и има смелостта да се изправи срещу могъщите, ако вярва, че е прав по всички въпроси.

Силна убеденост може да бъде придобита чрез широкото и дълбоко „Ки“ — дух. Ки е форма на активна енергия, която изпълва всяка физическа клетка и орган, докато „Чи“—волята е мотивиращата сила: първата се движи, а втората води. Ако „Ки“ се отглежда с голямо внимание и се оставя да расте въз основа на човечност и справедливост, неговата изгряваща сила и сила за достигане могат да изпълнят небето и земята, позволявайки на човека да достигне нова висота на велики постижения, така Менций увещава своите ученици.

На по-практично ниво „Ки“ ни помага да поддържаме ума си ясен и нащрек, когато житейските дела станат напрегнати и объркани, или ни прекарва през безсънни нощи, когато любимият ни човек е тежко болен.

15 Бъдете отдадени

Както медитацията е за религиозния, концентрацията и отдадеността са за твореца, а постоянството е за работника, така е моралната култура за практикуващия бойни изкуства. С други думи, непоколебимата отдаденост на човека към собствения му интерес и дълг е източникът на живот и сила. Следователно култивирането на ума не е монопол на нито един конкретен човек.

Всъщност искреността и усилията определено създават вярата и вярата прави човек способен да постигне крайната цел.

Моралната култура се счита за култивиращо движение, което да накара човек да се посвети на работата си, каквато и да е тя, докато животът и работата му станат едно цяло.

​Широко и дълбоко
Ки (Дух).

ЧАСТ 3

В обобщение можем да се насладим на по-голяма свобода на действие, като запазим основната си природа, като същевременно се направим неподатливи на изкушението на властта, парите и секса. Човек, който е достигнал този етап на самоусъвършенстване, понякога се нарича „светец“.

Това наистина трябва да изглежда като невъзможно начинание за обикновен смъртен. Преходът по планината започва с една смела стъпка и океанът започва с всеки малък поток.

Както казват древните поговорки: „Където има воля, има и път“. "Човек не трябва да гледа надалеч, когато пътят е точно пред теб." "Дори небето може да бъде раздвижено, ако човек се посвети на своята кауза."

Със силна воля и твърда решителност той е достъпен за всеки, който желае да положи усилия.

Пътят е точно пред теб.

Абсолютната искреност движи небесата

Тази морална култура е уникално свързана с Таекуон-До, не само за евентуалното постигане на най-високите цели в Таекуон-До и насърчаването на силата, техниката и самочувствието, но и за култивирането на характера. Без това инструкторът би бил виновен за придаване на опустошителна сила на онези, които в крайна сметка биха могли да се влюбят в техните новооткрити техники, че много лесно биха могли да станат насилници или да използват това знание като средство за постигане на личните си амбиции.

Повечето майстори и инструктори по таекуон-до са по-склонни да наблягат на този аспект на обучението, а не на някои от по-сензационните ръководства за обучение на бягане по скалисти морски брегове, удряне на юмруци в камъчета или блъскане във вряща вода, опити да спрат птица по средата на полет и така нататък.

Целият живот е посветен на
Таекуондо.

Съществуват и редица задължения, които сериозният ученик трябва да изпълни и следните стъпки са предприети от всяка школа по текуон-до към Международната федерация по таекуон-до, за да поддържат високите стандарти на инструктори и ученици.

1. Трябва да се проучи внимателно психическото състояние и миналото на кандидатите преди приемането им в до джанг или училище.

2. Трябва да се предприеме ориентация към патриотизъм, послушание, поведение, практики, дисциплина и смирение.

3. Личният морал, искреността, както и техниките трябва да се вземат предвид при присъждане на по-високите звания.

4. По-високите рангове, които са заварени да се бият, трябва да бъдат наказани от местната таекуон-до асоциация.

5. Всички черни колани трябва да се регистрират в местната таекуон-до асоциация и международната таекуон-до федерация.

По време на обучението ученикът трябва постоянно да развива умствена и физическа дисциплина, като следните дейности трябва да се считат за неразделна част от това обучение.

ПЪТУВАНЕ (YO HAENG):

Патриотизъм може да бъде спечелен чрез пътуване до известни или исторически райони. Веднъж един американски студент отбеляза, след като посети Гетисбърг и мястото на прочутото обвинение на генерал Пикет: „Борбеният дух и смелост, които притежаваха, за да се опитат да завладеят непобедима позиция, трябва да идват от лоялност, която всички офицери биха искали да постигнат. Учениците трябва да търсят тези паметници, да изучават и да се опитват да се учат от тях.

ПЛАНИНСКО КАТЕРЕНЕ (DUNG SAN):

Тази форма на упражнение не само развива важни мускули на краката, но и подхранва духа и насърчава усещането за победа и триумф, както е илюстрирано в добре познатата корейска поема; „Без значение колко висока е планината, тя може да се сравни с малка гробница под небето. Няма причина човек да не успее, ако иска да я изкачи. Твърде често обаче човек твърди, че е твърде висока, за да се изкачи без дори да направи опит."

СТУДЕНИ ДУШЕВЕ И ВАНИ (NAENGSOO MACHAL):

Като си вземат студени душове и вани или тренират върху покрита със сняг земя боси, учениците изграждат упоритост и гордост.

ОБЩЕСТВЕНА УСЛУГА (SAHWE BONGSA):

Като допринася с труд за общността, особено за бедните или инвалидите, ученикът се учи на милосърдие, смирение, другарство, толерантност и чувство за щедрост.

ЕТИКЕТ (YE JOL) :

Учениците трябва да спазват висока степен на етикет, както вътре, така и извън до джанг. Това трябва да се прилага от ученици с по-нисък ранг към старши ученици по време на обучение, от по-висококласирани студенти за по-големи студенти извън залата за обучение (до джанг) и от всички ученици, когато посещават друг до джанг. Във всички случаи трябва да се наблегне на правилния поздрав. Това е форма на уважение и учтивост както в западните, така и в ориенталските общества.

Наистина е лош вкус за черен колан да пренебрегва начинаещ бял колан, който може да бъде старши инструктора както по възраст, така и по позиция. Учениците, посещаващи други в джанга, независимо дали са таекуон-до или други бойни изкуства, трябва да отдават подобаващо уважение и да спазват чертите на скромност и учтивост по всяко време.

Човекът трябва да се опита да живее в най-голямото имение в света, да застане на правилното място и да върви по най-широката улица.

(Най-удобното и сигурно жилище на човека е неговият добродетелен ум. Той винаги трябва да стои на страната на справедливостта и да живее честно и справедливо.)

 ИНФОРМАЦИЯ Е ПРЕВОД ОТ ЕНЦИКЛОПЕДИЯ ПО ТАЕКУОН-ДО 

bottom of page