ПРЕДМИСТВА НА
ТАЕКУОН-ДО
1. ПОПУЛЯРНОСТ
Млади и стари, мъже и жени, а в някои случаи дори хора с увреждания могат да практикуват таекуон-до. Физическата сила, теглото и структурата на тялото нямат никакво значение. Една въоръжена жена на 60 години, тежаща 85 кг, може да извлече толкова лично удовлетворение, заедно със значително подобрение на психическото и физическото си състояние, колкото 18-годишна олимпийска шампионка по десетобой.
Моделите могат да бъдат избрани според ограниченията на ученика и тъй като Таекуон-До може да се похвали с безброй техники, тези, които са най-подходящи за отделен ученик, могат да бъдат избрани или модифицирани. Дума за насърчение за тези, които са физически недостатъчно развити, повечето майстори на таекуон-до днес не са били надарени с физическа сила или естествена координация. Всъщност инструкторът обикновено предпочита слабо развит ученик не само поради личното предизвикателство, но и защото този тип студенти обикновено работят много по-усърдно и ще се превърнат в най-отдадения ученик.
В някои отношения таекуон-до е подобно на гимнастиката. Студентът просто трябва да повтори това, което инструкторът е демонстрирал с от време на време корекции на правилната техника. Също така ученик с дори ограничено обучение може да запознае друг начинаещ с техники, които самият ученик вече е усвоил.
2. ИКОНОМИКА
Въпреки че тренировъчният костюм е задължително условие в обучението в тренировъчната зала като помощно средство за умствена и духовна подготовка, човек може също толкова лесно да тренира с ризи, анцуг или дори улични дрехи.
За да тренирате или втвърдите атакуващ или блокиращ инструмент, сламеното въже, намотано около парче дърво, торба, пълна с пясък или парче плат или хартия, окачено на връв, може да е достатъчно, ако редовният помощник за обучение не е наличен.
Тъй като таекуон-до може да се практикува в свободно пространство в задния ви двор или дори в обществен парк при липса на тренировъчна зала, ученикът има удобството да тренира сам по всяко време, когато му е удобно.
3. УПРАВЛЕНИЕ
Има две клопки, които всички ученици, независимо от ранга, трябва да избягват: A. Скуката
Има често срещана тенденция сред начинаещите да се уморяват да повтарят едни и същи техники отново и отново. Скуката обикновено настъпва между третия и шестия месец за начинаещ студент. Това е периодът, в който ученикът изгражда своята основа на Таекуон-До чрез изучаване на фундаментална техника и изграждане на сила.
Нетърпението, липсата на самочувствие, неспособността да се усети подобрение и обикновената физическа умора се комбинират, за да предизвикат психологическа и физическа досада. След седмия месец обаче ученикът се развива физически и умората намалява. Ученикът започва да учи техники, които може да използва, за да прецени скоростта си на напредък; и чрез техники за разбиване и спаринг ученикът развива увереност. Най-добрият начин да се преборите със скуката е да посещавате редовно часовете и да развивате решителност за постигане на определена цел.
.
Липса на задълбоченост
Твърде често учениците жертват задълбоченост в учебния процес, т.к. те са склонни да губят търпение и настояват да преминат към по-висока техника, преди да овладеят предишната. Учениците трябва да осъзнаят, че за тях е изключително важно да познават напълно една единствена техника, докато тя стане рефлексивна, преди да преминат към следващата.
Тайната да станеш черен колан е проста; научете задълбочено всяка техника, особено модели, стъпка по стъпка, не само развивайки физическо рефлексивно действие, но развивайки и умствена концентрация.


ИНФОРМАЦИЯ Е ПРЕВОД ОТ ЕНЦИКЛОПЕДИЯ ПО ТАЕКУОН-ДО