СЪСТЕЗАНИЕ
(Kyong Gi)
Мачът по таекуон-до е повече от просто състезание за умения и сила.
То е също естетическо показване на бойно изкуство, не за разлика от фехтовката, с почетен традиция. Със сигурност има красота в агресивния, но контролиран спаринг добре изпълнени модели или в страхотния спектакъл от летящи ритници и техники за разбиване.
Въпреки че самото състезание и състезателния дух на всички участниците са важни, учениците също трябва да се насладят на мача и да вземат предимство от него за създаване на нови познанства в рамките на братството на Таекуон-до, размяна на тренировъчни техники и разпространение на физически и ментални атрибути на изкуството за зрителите.
Твърде често конкурентите вземат съвпадат твърде сериозно и го съсипват за себе си и за другите поради липсата си на спортно майсторство.
Наградите и трофеите понякога са повърхностни форми на признание
Ниция. Това е мярката за уважение, която изпитват преподаватели и състуденти
има много по-голяма стойност.
Голям акцент е поставен върху спаринг аспекта на мачове. Въпреки че спарингът със сигурност е индикатор за обучението на ученика, той не може да бъде единственият критерий за оценяване на техниките на даден ученик.
Има много променливи, които трябва да се вземат предвид.
В случай че мач по спаринг, има някои инструктори и ученици, които усещат тази победа може да се реши само чрез реални контактни съвпадения със или без защита оборудване. Разбира се, както в случая с кик бокса или някои от меките стилове на бой с отворени ръце, контактът може да се осъществи без сериозно нараняване. Използвайки правилно техника, обаче, ученик по Таекуон-До може лесно да разбие челюстта на противника или да причини мигновена смърт с един-единствен удар. Колкото по-големи мнозинството подкрепя пълния контакт със защитното оборудване.
Има редица причини, поради които това е неосъществимо:
1. Със защитно оборудване би било необходимо да се покрие напълно тялото, а не някои жизненоважни места и атакуващи инструменти, Не само шлемовете и подплънки за гърдите са необходими, но също така и подплънки около гърлото, подмишниците, шията артерия, слепоочие (което може да бъде повредено, въпреки че е бил носен шлем) и лице. Цялото тяло трябва да бъде обвито и състезателите ще гледат като средновековни воини. Трябва също да се помни, че учениците, способни да се счупят четири или пет дъски с удар с юмрук или ритник, все още могат да причинят сериозно сътресение.
2. Свободата на движение ще бъде ограничена и защитното оборудване ще бъде ограничено ще
бъде по-скоро тежест, отколкото защита, особено за лек човек.
3. Инструментите за атака ще бъдат ограничени. С боксови ръкавици би било така невъзможно е да се използва ръка с нож, заден юмрук или върхове на пръстите,
4. Точността и бързината биха били безполезни критерии.
5. Би било невъзможно да се използват специални техники; например летящи ритници, над главата
ритници и др.
6. Телесният контакт би забранил жени, възрастни граждани, деца и хора
с физически увреждания от състезание.
7. Защитните средства биха премахнали болката, която предизвиква рефлекторно действие
в техниките на блокиране. Болката е и най-суровото, макар и най-ефективното средство за лечение
насърчаване на упоритост, смелост и гордост.
Правилният метод за оценка на уменията и силата на ученика би бил да проведе мач, включващ няколко свързани теста за способности, които биха могли включват спаринги, модели, тестове за мощност и специални техники. През спаринг- смелост, агресивност, дух, точност и бързина могат да бъдат тествани;
чрез модели - баланс, характерна красота и концентрация; през разбиване — сила; и чрез специални техники - координация, акробатични умение и решимост.
ИНФОРМАЦИЯ Е ПРЕВОД ОТ ЕНЦИКЛОПЕДИЯ ПО ТАЕКУОН-ДО