top of page

№ 16

СТЕПЕН СИСТЕМА

(Dan gup jedo)

В таекуон-до развитието на характера, силата на духа, упоритостта и техниката се оценяват, както и индивидуалните способности. Промоционалната скала е разделена на деветнадесет степени — 10 степени (Gups) и девет степени (Dans.). Първият започва с 10-ти клас (Gup) най-ниския и завършва в първи клас. Степените започват с първа степен (Дан) и завършват с крайната, девета степен.

 

Разбира се, има известно значение в системата за номериране. С степен, числото 9 е не само най-високото сред едноцифрените числа, но също така е числото 3, умножено по 3,1 в Ориента, три е най-уважаваното от всички числа. Китайският иероглиф, представляващ три, е изписан:三. Горната линия символизира небето; средната линия, смъртни; и долната линия, земята.

 

Вярвало се е, че човекът, който е успял да популяризира своята страна, събратя и Бог, и е успял да постигне споразумение и с тримата, ще се стреми да стане крал, което е написано по следния начин:王. Китайският иероглиф за трима и King са почти синоними. Когато числото три се умножи само по себе си, уравнението е девет, най-високото от най-високото; следователно, девета степен е най-високият от високопоставените колани.

 

Интересно е също да се отбележи, че когато числото 9 се умножи по всяко друго едноцифрено число и получените цифри се съберат, отговорът винаги е равен на 9, т.е. 9x1=9:9x2=18,1+8 = 9 и така нататък до 9x9-81,8+1=9.. Тъй като това е единственото едноцифрено число с това свойство, то отново сочи числото 9 като най-положителната от цифрите.

Като използваме числото три една стъпка по-напред, степените се разделят на три отделни класа.

 

От първа до трета степен се считат за начинаещи етапи на черен колан. Студентите все още са само начинаещи в сравнение с по-високите степени. На четвърта степен ученикът прекрачва прага на пубертета и влиза в експертния клас. От седми до девети са съставени от майстори на таекуон-до – елита, който напълно разбира всички подробности на таекуон-до, психически и физически.

 

Може би остава един въпрос; защо да започнем с най-ниското от двуцифрените числа, "10" защо да не започнем с най-ниското едноцифрено число и да продължим от първи клас до девети клас и след това да започнем отново за градуси?

 

Въпреки че със сигурност би било по-логично, числовата система 10 към 1 и 1 към 10 в Ориента е неостаряваща. Би било невъзможно, ако не дори и малко нахално, да се опитаме да променим практика, която дори се пренася в детските игри.

Може би е имало първоначална логична причина за това; изглежда обаче е изгубен в древността. Както и да е, числото "10" е най-ниското съществуващо двуцифрено число; следователно, начинаещият трябва да започне с това число, а не с 11 или 12, които са числено по-високи

 ИНФОРМАЦИЯ Е ПРЕВОД ОТ ЕНЦИКЛОПЕДИЯ ПО ТАЕКУОН-ДО 

bottom of page